Instagram

Final trist

Duminică, 28 Mai 2017 15:54
FC Voluntari, este câştigătoarea Cupei României, găzduite de arena “Ilie Oană”.

Ilfovenii au învins echipa, scor 6-4, la loviturile de departajare şi au câştigat Cupa României pentru prima oară în istoria lor, revenind pe tabelă după ce Astra a deschis scorul prin Ioniţă, în minutul 36, FC Voluntari reuşind egalarea prin Marinescu, în minutul 8, în timp ce, la loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Ad. Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici şi C. Achim. Pentru Astra Giurgiu au înscris Fabricio, Săpunaru şi Seto, iar Al. Stan a ratat.

Din păcate, pentru Marius Şumudică, aflat la ultimul meci pe banca echipei noastre, după două sezoane, dar şi pentru o serie de jucători care sunt la final de contract cu Astra (cel puţin unul dintre ei, Florin Lovin, anunţându-şi retragerea, ca jucător profesionist), ultimă reprezentaţie în această formulă s-a încheiat trist.

Mulţumim celor care ne-au fost alături, în acest sezon!

FC Voluntari - Astra Giurgiu 1 - 1 (1-1)

Stadion: “Ilie oană”. Spectatori: circa 9500. Au marcat: Marinescu (83 penalty) /Ioniţă (36)

FC Voluntari: Balauru - Maftei, Balaur, Cazan (C. Achim '63), Acsinte - Novac (Voduţ '76), C. Lazăr - Căpăţână, Marinescu, Popadiuc (Ivanovici '46) - Ad. Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.

Astra: Lung - Al. Stan, Săpunaru, Fabricio, Junior Morais - Seto, Lovin (Piţian '79) - Al. Ioniţă, Budescu, Teixeira (Nicoară '62) - S. Buş (Florea '75). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Căpăţână '49, Ivanovici '52, C. Lazăr '80, Ad. Bălan '114 / S. Buş '63, Săpunaru '88, Al. Stan '106.

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) - Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu (Bucureşti).

Observatori: Nicolae Grigorescu, Octavian Goga.