5 Viitorul 18 30
6 Astra 18 28

Rânduri strânse, puncte... duse!

Sâmbătă, 04 Noiembrie 2017 16:01
Astra Giurgiu a remizat, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa CSU Craiova, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii I, şi, fără victorie în campionat de multe etape, se poate spune că, rezultatul este unul negativ.
În condiţiile în care echipa noastră a revenit pe tabelă în inferioritate numerică însă şi i s-a refuzat, în ultimele minute ale meciului... primul penalty din acest sezon, Marcel Bârsan încadrându-se n aceeaşi categorie cu mulţi dintre cei care au fluierat Astra în acest sezon, se poate spune că este un punct improtant câştigat, care poate conta enorm în economia şi calculele pentru play-off. Unde, Astra, încă se află, deşi, pare că se „fac eforturi” pentru a fi coasă din aceea zonă fruntaşă, unde echipa noastră se află de la început de sezon.

A fost, din nou, un joc în care pentru oaspeţi s-a arbitrat „după regulamentul de baschet”... Şi totuşi, „ceva nu e în regulă”, parcă, pornind de la episodul „nocturna”!

Chiar dacă nu este un rezultat care să mulţumească, în care echipa noastră a înscris al doilea gol în inferioritate numerică, după eliminarea portarului Plamen Iliev, egalul cu CSU Craiova ţine echipa noastră „în joc”, atitudinea echipei fiind de remarcat, cu două reveniri pe tabelă. Mai ales că Astra  afost şi lispită de aportul antrenorului principal – Edward Iordănescu, suspendat în meciul cu CSU Craiova, după ce a fost eliminat, (ce „ironie” sau „întâmplare”) de un arbitru craiovean!

Oaspeţii au deschis scorul după câteva minute de joc, Gustavo transformând un penalti acordat pentru un fault al lui Polczak asupra sa, dar internaţionalul Alexandru Ioniţă – în zi fastă, a egalat cu un şut perfect, cu stângul, din afara careului, scorul pauzei, 1-1, fiind stabilit încă din min. 8 al primei reprize!

Apoi, după pauză, oaspeţii au reuşit, prin acelaşi Gustavo să reia conducerea,căpitanul echipei noastre, Alexandru Dandea aducând un egal meritat, cu o lovitură de cap spectaculoasă, imparabilă, în min. 79. Apoi, putea fi penalty acordat la Ioniţă...

Astra – CSU Craiova 2-1 (1-1)

Stadion: "Marin Anastasovici", Spectatori: circa 1500. Au marcat: Ioniţă (8), Dandea (79) / Gustavo (5 penalty şi 48)

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Erico, Polczak, Radunovic (Butean '51) - Mrzljak (Moise '64), Dandea - Ioniţă, Marquinhos (Lazar '75), Balaure - Le Tallec. Antrenor: Edward Iordănescu

CSU Craiova: Calancea - Popov (Datkovic '76), Spahija (Burlacu '81), Ferreira - Martic, Mateiu, Screciu, Bancu - Gustavo (Roman '85), Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Cartonaşe galbene:Polczak '3, Dandea '46, Ioniţă '69 / Spahija '73, Datkovic '90+5

Cartonaş roşu: Iliev '73

Arbitri: Marcel Bîrsan - Mircea Mihail Grigoriu, Mircea Orbuleţ (toţi, din Bucureşti)

Observatori: Alexandru Deaconu, Mircea Călin