5 Viitorul 21 34
6 Astra 21 34

Lecţie de fotbal şi voinţă

Luni, 27 Noiembrie 2017 15:37
Echipa noastră a făcut un pas mare înainte spre calificarea în play-off, “zonă” în care se află încă din startul sezonului, printr-un success “de poveste” în faţa  FCSB-ului.
Echipa pregătită de Edward Iordănescu a oferit o adevărată dovadă de voinţă, forţă,  concentrare, “combinate” cu reuşite fotbalistice importante, astfel că, scorul final, 2-0, nu ar trebui să mire.

Golurile acestui success de moral, care dă încredere, au fost marcate de Ioniţă '64 (penalti) şi Abang '81. Mai întâi,  Alex Ioniţă a marcat în minutul 64, din penalti, după un fault al lui Enache făcut asupra aceluiaşi “decar” astrist. Cu foştii colegi adversary (Teixeira, Budescu, Junior Morais, Enache), Ioniţă a dat “recital”, la propriu, lipsa sa de la ultima acţiune a Naţionalei României fiind una care nu ar trebui să se mai… repete. Apoi, camerunezul Abang a marcat la colţul lung, din pasa lui Butean, un alt nume “propus” de Astra reprezentativei de tineret, de această dată!

S-a câştigat o bătălie importantă, dar urmează o săptămână la fel de dificilă, de la care ne dorim cât mai mult pentru echipa noastră. Joi, de la orele 18,00, la Giurgiu, Astra vizează calificarea în “sferturile” Cupei României, în duelul cu Chindia Târgovişte, apoi, duminică, la Iaşi, se joacă o nouă “finală pentru play-off”!

Astra Giurgiu - FCSB 2 - 0 (0-0)

Stadion: “Marin Anastasovici”. Spectatori: circa 3000. Au marcat: Ioniţă  (63 penalty), Abang (82)

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Bejan, Erico, Al. Stan (cpt) - Dandea, Takayuki, Mrzljak (Moise '84), Balaure (Butean '59) - Al. Ioniţă II (Radunovici ') - Abang. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: Fl. Niţă - G. Enache, Planici, Larie, J. Morais - Pintilii, Nedelcu (Coman '46) - Teixeira (Popescu '64), Budescu, Fl. Tănase - Gnohere (Benzar '75). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Stan '73, '90+5 / Coman '88

Cartonaş roşu: Stan '90+5

Au arbitrat: Horaţiu Feşnic (Cluj) -  Alexandru Cerei, Ciprian Danşa (Oradea). Observatori: Alexandru Deaconu (FRF-CCA) şi Ion Craiu (LPF).