5 Viitorul 21 34
6 Astra 21 34

“Merge” şi în prelungiri!

Vineri, 01 Decembrie 2017 11:17
Formaţia noastră s-a calificat pe tabloul “sferturilor” Cupei României, competiţie în care, ediţia trecută juca finala.
După victoria de la Chiajna, din turul precedent, de această dată, misiunea elevilor lui Edward Iordănescu părea mai facilă, prin prisma faptului că adversara era una de eşalon secund – Chindia, iar meciul s-a disputant la Giurgiu.

Nu a fost chiar aşa, dâmboviţenii chinuind un pic formaţia noastră, chiar dacă nu au avut ocazii de poartă, oaspeţii reuşind să “stea bine în teren” şi să depăşească primele 90 de minute fără gol primit. Defensiva pregătită de Nicu Croitoru a cedat însă în repriza secundă a prelungirilor,  Silviu Balaure (min. 111) și Bogdan Chipirliu (min. 115) aducând victoria, scor 2-0 pentru “astrali”, care, deja, în campionat, pregătesc o primă “finală pentru play-off”, care se va desfăşura duminică, la Iaşi.

Astra – Chindia Târgovişte 2-0 (0-0, 0-0)

Stadion: “Marin Anastasovici”. Spectatori: circa 1000. Au marcat: Balaure (111), Chipirliu (116).

Astra: Iliev – Butean, Polczak, Erico da Silva, Radunovic – Moise, Seto, Biceanu (57 Abang) – Ioniță II (94 Balaure), Le Tallec (82 Chipirliu), Nyiuadzi (46 V. Gheorghe). Antrenor: Edi Iordănescu.

Chindia: Meilă – Martac, Acasandrei, Ciobotariu, Dumitrașcu – Șerban (80 Nisipeanu), Honciu, Pencea (105 C. Matei), C. Neguț (72 L. Mihai) – Bâtfoi, Neicuțescu (67 Cherchez). Antrenor: Nicu Croitoru.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galaţi), Marius Marchidanu (Brăila), Adrian Vodă (Alba Iulia).