5 Mediaş 4 7
6 Botoşani 4 6

Istoria se repetă

Marți, 01 Mai 2018 13:49
Astra a urcat pe locul 4, cu un punct peste Viitorul, chiar adversara din runda viitoare!

Echipa pregătită de Gheorghe Mulţescu a depăşit orice aşteptare, în ultimele trei partide reuşind 9 puncte din tot atâtea posibile şi un golaveraj excelent, 7 goluri marcate şi niciunul primit!

Cu CSM Poli Iaşi, s-a repetat, la Giurgiu „povestea” meciului din Moldova, scorul final fiind identic, 3-0 pentru astrişti, la capătul unui joc în care Astra a condus încă din min. 10, când Abang a înscris cu o lovitură de cap, după un corner executat de pe partea dreaptă de Stan. Apoi, “căpitanul” a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului, imediat după pauză, cu un şut la vinclu, de la 20 de metri, după o acţiune personală pe contraatac. S-a făcut diferenţă “de neprezentare”, în min ’82, când Dandea a transformat un penalti, obţinut în urma unui fault în careu asupra lui Seto! 3-0 şi nu e timp de pauză, de astăzi, se pregăteşte deplasarea de la Ovidiu, pentru meciul de vineri – al treilea în doar 9 zile.

AFC Astra Giurgiu - CSM Poli Iaşi 3-0 (1-0)

Stadionul ''Marin Anastasovici'' – Giurgiu. Spectatori: circa 1500.
Au marcat: Anatole Abang (10), Alexandru Stan (48), Alexandru Dandea (82 - penalty).
Astra Giurgiu: Iliev – Erico, Bejan (Culda ’90), Polczak – Al. Stan (Buş ’83), Dandea, Seto, Radunovici – Balaure (Butean ’46), Abang, Fl. Matei. Antrenor Gheorghe Mulţescu.
CSM Poli Iaşi: Kelava – Sin, Jakodinskis, Mihalache, Panţâru (Danale ’51) – Cioinac, Mihăescu – Platini (Vlădeanu ’51), Jo (Ştefănescu ’72), Zaharia – Kizito. Antrenor Flavius Stoican.

Au arbitrat: Alexandru Tudor (Bucureşti) - Andrei Constantinescu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF