5 Astra 10 33
6 Poli 10 24

Tot pe locul 4

Luni, 07 Mai 2018 15:30
Astra a rămas pe poziţia a patra a clasamentului şi după disputa de la Ovidiu, cu Viitorul, într-un joc încheiat 1-1, care a dat speranţe chiar la un progress în clasament, pe locul 3!

De fapt, timp de mai bine de 70 de minute, echipa noastră s-a aflat în avantaj, după ce a deschis scorul prin camerunezul Anatole Abang (3), apoi a irosit câteva ocazii foarte bune de a mări diferenţa.

Viitorul a restabilit însă egalitatea prin Denis Drăguş (76) şi punctele –au “împărţit” între cele două echipe, fiecare dintre formaţii “adjudecându-şi” câte o repriză – Astra, pe prima, gazdele, pe cea secundă.

Duminică, 13 mai, de la orele 21,30, la Giurgiu, echipa noastră îşi ia “la revedere” de la meciurile pe teren propriu, din acest sezon cu un nou joc derbi, important în economia campionatului pentru ambele formaţii implicate: Astra – CFR Cluj.

FC Viitorul Constanţa - AFC Astra Giurgiu 1-1 (0-1)

Academia Hagi - Stadionul Central – Ovidiu. Spectatori: circa 2500.
Au marcat: Denis Drăguş (76) / Anatole Bertrand Abang (3).
Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ghiţă (64 Hodorogea), De Nooijer, Cr. Ganea - Ciobanu (46 Lima), Cicâldău, Vînă - I. Hagi - Gavra (46 Drăguş), Măţan. Antrenor: Gheorghe Hagi

Astra: Iliev - Bejan, Polczak, Erico - Butean (34 Balaure), Seto, Dandea, Radunovic - Al. Stan, Abang (90 Vera), Fl. Matei (89 L. Buş). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Au arbitrat: Marcel Bîrsan (Bucureşti) - Daniel Mitruţi (Craiova), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti).
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF